"The Fifth Element" by Luc Besson

19. january 2015 at 17:40 | J. |  Filmy
Dobře, už jsem povídala o tom, že mám spoustu rozepsaných článků? ...Mám. A protože společně s tímhle už to jsou dva články o filmu, rozhodla jsem se udělat rubriku týkající se filmů. Nazvu ji "Filmy", protože jsem se zařekla, že s tou občasnou angličtinou všude, přestanu. Zatím se mi to docela daří - až na nadpisy. S tím bohužel nepřestanu.

No nic, rubriku jsem založila...and now... (boha, vidíte to? Zase jsem to zakřikla.) A teď už přejdu k tomu filmu.
Nuže. Film se jmenuje Pátý Element, je z roku 97 a řekla bych, že je to snad skoro nejznámější sci-fi film vůbec. Já ho teda v sobotu viděla poprvé. Hodně jsem o něm slyšela a taťka říkal, že ho rozhodně musím vidět. Tak jsme si řekli, že se podíváme, ale začali jsme asi ve dvě v noci, tudíž jsme oba usnuli hned na začátku. Nakonec jsme ho viděli asi půl roku poté (to bylo teda v sobotu, jak už jsem říkala), a stálo to za to. (Sice jsme opět začali v noci, ale tentokrát se nám podařilo na dalších 126 minut zdárně neusnout.)

O čem že to vlastně je? No - ve zkratce se Bruce Willis (ve filmu jménem Korben Dallas) snaží zabránit apokalypse. Ústředního nečlověčího záporáka činí Koncentrované Zlo, které přilítá na Zemi každých 5 000 let a pokaždé se ji snaží zničit. Jediná účinná zbraň proti KZ je síla pěti elementů, čtyři v podobě kamenů (vzduch, voda, oheň, země) a Pátý element - v podobě...no, to je zatím jedno.

Tajemství o Pátým elementu se dědí po kněžích po generace. Jednoho dne (v daleké budoucnosti - mají tam lítající auta a tak) se KZ znovu objeví a Země potřebuje zachránit. Jenomže KZ samozřejmě nechce, aby Zemi zase někdo zachránil, a tak si "zaměstná" děsně mocnýho člověka jménem Zorg - (a ten je tedy ústřední člověčí záporák. A hraje ho Gary Oldman aneb Sirius Black.) Na Zemi přistane osoba jménem Leeloo, která je oním Pátým elementem, Bruce alias Korben ji zachrání, dovede ke knězovi a společně se vydají na planetu Fhloston na koncert takové obludky jménem Diva Plavalaguna (slavná operní pěvkyně), která jim má údajně předat ty čtyři živly.

Samozřejmě nic nejde tak snadno a vůbec to není tak, že by se Leeloo, Bruce alias Korben a kněz společně někam vydali (jinými slovy 'vůbec to není tak, jak jsem to právě napsala.') Všechno je daleko složitější a než abych vám to líčila, radši se na to podívejte. Abych to zkrátila (bože to je obsah jak prase), nakonec se jim to samozřejmě povede a zachrání svět. A Leeloo s Brucem alias Korbenem spolu začnou chodit. Však "Leeloo Dallas" zní fakt dobře, že.


  • Poznámka: Zkratku KZ jsem si vymyslela...a vůbec, název Koncentrované Zlo taky.
  • Poznámka číslo dvě: Nejvíc mě na filmu asi pobavilo, (želbohu až zpětně), KZ mluvící po telefonu se Zorgem. Nejspíš díky tomu, že KZ je obrovská černá koule velikosti planety uprostřed vesmíru.
  • Poznámka číslo tři: Písnička, kterou zpívá D. Plavalaguna na koncertě, je totální pecka, i když nemáte rádi operu, určitě si ji poslechněte, protože je mezigalaktická.
  • Poznámka číslo čtyři: Málem bych zapomněla dodat, že Leeloo nemluví anglicky, mluví nějakým starým božským jazykem, kterým za dávných časů mluvil celej vesmír.

Mé skromné hodnocení: 8/9


Nevím, jestli je to úplně pro všechny - třeba hned po prvních pěti minutách jsem došla na to, že mojí mamce ani mojí sestře by se to nelíbilo. Každopádně já jsem úplně nadšená, protože miluju sci-fi a tohle byla prostě paráda!
 


Comments

1 Em | Web | 23. february 2015 at 15:50 | React

Sci-fi jako žánr mám docela ráda, takže by se mi to mohlo i líbit :D Super článek :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement