"Hair" by Miloš Forman

23. february 2015 at 17:28 | J. |  Filmy
Víte, chtěla jsem tenhle film vidět tak strašně moc dlouho. Jenomže znáte mě (no jo, já vím, že neznáte). Ale umíte si to domyslet, viďte.

Je to muzikál z roku 1979, a je o hippies a natočil ho Miloš Forman.

Ne, nemám oblíbenýho režiséra, nevyznám se v režisérech skoro vůbec, ale opravdu, má česká krev mi nedovoluje nemít speciálně ráda Miloše Formana. Prostě ne a i kdyby byl sebehorší, jsem na něj pyšná. (Kromě toho, mamčina bývalá spolužačka je jeho manželka. No tak, byla bych blázen, kdyby mi to nepřipadalo jako naprostá pecka!)

Vsadím se, že minimálně dvě písničky z muzikálu znáte, i když si myslíte, že neznáte. Možná jste ho viděli v divadle, pokud jste neviděli film. A stejně, až si řeknete "no to musím vidět" a podíváte se na to, budete znát všechny písničky a propadnete i tomu zbytku, asi tak nějak podobně jako já. Takže si užijte můj skvělej článek.O čem to je?

On se ten děj sice v divadelní předloze a ve filmu poněkud liší, ale to nás nezajímá, já viděla film, tak budu psát o filmu. A protože kdo by nemiloval moje skvělý popisy obsahů filmů, tady jeden máte:

Claude Bukowski je takovej moc moc slušnej a zdrženlivej kluk a jede do New Yorku, aby od tam mohl za dva dny jet do vojska. Totiž, přesně tou dobou, kdy se to odehrává, probíhala válka ve Vietnamu. Claude potká v parku bandu lidí (George Berger - něco jako vůdce tý jejich skupinky, Jeannie - která čeká dítě, Hud - to je takovej černoch a Woof - je rozkošnej a má boží vlasy.) Tu jsou všichni na obrázku. No...a oni jsou takoví jako bezstarostní, žejo, dělají pitomosti a berou všelijaký svinstva a vůbec, ale jsou děsně happy. Claude se k nim přidá, ale zároveň se zamiluje do Sheily, což je normální holka z nějaké bezva snobské rodiny. (A je hnusná a nesympatická.)

Něco se semele, naše skupinka se ocitne ve vězení, pak se ocitne zase venku a najednou už musí Claude jet. Jeannie (která je do něj s velkou pravděpodobností zamilovaná), mu sice nabízí, že se můžou vzít, a že chlapy co jejich manželka čeká dítě, do války nevemou, ale on má stejně oči jenom pro Sheilu, a tak to odmítne (nebo na to spíš neřekne nic, tbh.)

Jednoho dne Sheile přijde dopis z Nevady - od Clauda. Celá skupinka si řekne, že teda pojedou do Nevady, protože jsou s Claudem přece bff (za ty dva dny se z nich stali přátelé na život a na smrt, ofc) a vezmou s sebou i Sheilu a ještě - s trochou komplikací - Hudovu snoubenku a maličkýho syna.

V Nevadě se Berger převleče za nějakýho seržanta a dostane se ke Claudovi, že by ho chtěli aspoň na chvíli všichni vidět a ať s něma jde na piknik na louce, což Claude samozřejmě nechce, protože je přece moc moc slušnej a zdrženlivej a jeho nepřítomnosti by si v armádě všimli, a pak by byl v háji. Ovšem Berger mu nabídne, že se převleče za něho a že on - Claude - (v převleku za seržanta) může jet na louku za zbytkem skupinky a za Sheilou.

Tak se taky stane, ale... Hádejte co.

Můj skromný názor

Snad jste si nemysleli, že vám řeknu konec. Byla jsem z toho v šoku. A vy budete taky. (Popravdě? Jsem na sebe pyšná, obvykle na nějaký spoilery vůbec nehraju, protože mně samotné fakt nevadí.)

Jako muzikál je to úžasný. Tím chci říct - naprosto parádní písničky - většinou jsou o takových věcech jako o sexu a o drogách (o rokenrolu ne, ten byl předtím) a o míru a lásce a tak dále. Na začátku jsem říkala, že minimálně dvě určitě znáte, a tak vám je sem dám, abyste se přesvědčili.
Postavy se mi v konečným výsledku ale vůbec nelíbily. Sheila, jak už jsem říkala, byla hnusná a nesympatická a hlavní postava - Claude - je strašně škaredej a že by byl dvakrát sympatickej? To taky ne. Prostě katastrofa. A ani ostatní to nevyvážili - a to jsem speciálně Bergera, Jeannie a Woofa měla náhodou fakt ráda.

Děj se mi na druhou stranu moc líbil. Je to všechno hrozně nepravděpodobný (i když, kdo ví, žijeme teď v jiný době), ale bylo to vážně pěkný a silný a tak. Nevím jestli tím, jak byl film krátkej (jen hodina 55 minut) nebo ne, ale ani chvilku jsem se nenudila a dost rychle mně to uběhlo.

Mé skromné hodnocení: 7/9


P.S.: Absolutně nechápu, proč tenhle film tolik lidí srovnává s Across the Universe (taky muzikál, s písničkama od Beatles - viděla jsem ho tak před měsícem, taky o něm někdy napíšu.)

Kromě toho, že jsou to obojí muzikály, že jeden z hlavních postav musí do armády, podobné doby a odporné nesympatické hlavní ženské hrdinky a nakonec toho, že mají oba filmy co dělat s drogama (až teda na to, že u Hair ty drogy berou postavy, zatímco u ATU to vypadá, jakoby byli na drogách spíš tvůrci - ale chápu, jak taky jinak naložit s filmem s pozdější tvorbou Beatles, že), mně teda nepřijde naprosto nic, co by se dalo srovnávat. Ono se toho zdá dost, když jsem to tak vyjmenovala, ale věřte mi. Mě samotnou by to srovnávat nejspíš vážně nenapadlo.
 


Poll

Jakou máte barvu vlasů právě teď?

Hnědou 16.7% (4)
Černou 12.5% (3)
Blond 12.5% (3)
Rezavou 12.5% (3)
Neidentifikovatelnou 12.5% (3)
Červenou/modrou/zelenou, etc... 16.7% (4)
Dvoubarevnou 8.3% (2)
Vícebarevnou 8.3% (2)

Comments

1 R.R.L.C.T.G.C | Web | 25. february 2015 at 13:54 | React

Tvoje recenze jsou tak úžasný, měla bys je psát častěji :3
Já samozřejmě ani tu jednu písničku neznala, ale ten film kupodivu ano. Teda, neviděla jsem ho, ale... plánuji to, jednoho dne. :D

2 Em | Web | 28. february 2015 at 16:43 | React

Souhlasím s  R.R.L.C.T.G.C, píšeš krásné recenze! :) A muzikál vypadá dobře.

Taky mě zaujalo, že máš maximum bodů 9, což není úplně obvyklé :) Ale je to originální, takže za mě palec nahoru :)

3 J. | Web | 3. march 2015 at 0:02 | React

[1]: To by mě teda zajímalo, jaks na to přišla, ale děkuju. No...popravdě, u tebe jsem ani nečekala, že to budeš znát. Tož jsi mě překvapila.:D (Nemělo to znít tak škaredě jak to znělo.)

[2]: Stejná poznámka, taky děkuju! No to víš. Ono pět je málo a deset je moc. A osm jsem dát nemohla, protože pak bych musela moc často používat číslo sedm.

4 Em | Web | 9. march 2015 at 21:27 | React

[3]: Aha, to bodování zní docela složitě :D :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama