J. D. Salinger - Kdo chytá v žitě

28. may 2015 at 18:02 | J. |  Knihy
Zdravím! Rozhodla jsem se, že si na blogu rubriku o knihách přecejenom založím. Dost by mě zajímalo, proč tu vlastně mám rubriku na filmy, když filmy ani nemám ráda.. No, každopádně. Dočetla jsem Kdo chytá v žitě a chtěla bych o tom něco napsat. Nebudu tomu říkat recenze, jelikož recenze psát neumím, tak to prostě berte jako můj názor.Pro případ, že ji neznáte, krátce vám nastíním, co se vlastně v knížce dočtete. Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je člověk jménem Holden Caulfield, kterýho vyhodili už aspoň ze třetí školy, protože na ni kašle a propadl ze všech předmětů kromě jednoho. Víte, on totiž všechny nenávidí, všechno ho deprimuje a taky ho dost věcí umrtvuje. Bydlí v New Yorku a touhle knihou zpětně popisuje tři nebo čtyři prosincový dny ve svým životě.

(Fakt jsem se to snažila napsat krátce, ale teď se zase obávám, že jsem vám tím popisem vůbec nic neřekla.)

Četla jsem si názory na databazeknih.cz a všimla jsem si, že se to tam vesměs dělí na dvě skupiny. První si stěžuje, jak si vůbec mohla takovou pitomost přečíst, že jim to nic nedalo, bylo to o ničem a Holden že je totální imbecil. Druhá skupina je z té knížky úchvácená, hledá v ní životní moudra a v Holdenovi se vidí. Co se mě týče, zařadila bych se pravděpodobně spíš do té druhé. Jak by řekl Holden, byla to fakt hlína. Vážně. Bez legrace.

Jako ne že by mi nepřišlo, že to byla kniha o ničem. Popravdě ano, byla to kniha o ničem - nic se tam pořádně nestalo a o konci ani nemluvím. Ale jestli něco vím, tak to, že to byla opravdu výborná kniha o ničem. Místy jsem se smála, místy pousmála, místy naštvala, místy vůbec nic. Byla jsem do čtení dost ponořená a to se žádné knize už dost dlouhou dobu nepodařilo. Musí se v ní vážně něco překotnýho stát, aby byla kniha, co čtete, dobrá? Po přečtení si myslím, že ne.

Holden byl parádní člověk - zajímaly ho kachny v rybníčku a občas předstíral, že mu teče z břicha krev. V hloubi duše mi připadal milej a starostlivej, pořád básnil o svých sourozencích a tak. Podle mě fakt sympatickej a docela jsem se s ním ztotožňovala, což asi není úplně nejlepší, vzhledem k tomu, že celou knihu v podstatě nadává na všechno, do čeho se vrtne a zbytek věcí ho nudí nebo na ně nemá náladu. Hodně často mluví o holkách a mě udivuje, že jsem si snad ani jednou nepomyslela, jak je to nechutný a sexistický (protože nebylo).

Abych byla upřímná, byla jsem na čtení děsně zvědavá, protože je tahle kniha prý nejoblíbenější knihou toho člověka, co zabil Johna Lennona a prý ho k té vraždě inspirovala a měl ji ten den u sebe. Abych byla upřímná znovu, já v tom teda žádnou extra velkou spojitost nevidím a vraždit se mi po přečtení taky dvakrát nechce, ale ono je to samozřejmě subjektivní, že. Třeba budu mít zase já chuť zabíjet, až se konečně dokopu k přečtení Pí a jeho život nebo tak.

Tady přiložím pár úryvků, který mě něčím zaujaly. Bohužel mě napadlo dělat si ve čtečce záložky až v polovině knihy, a tak prostě převažujou úryvky z druhé poloviny. Who cares anyway.

•••

"Když o tom člověk začne přemejšlet, byla celá ta událost vlastně svým způsobem legrační a já vám zničehonic udělal něco, co jsem neměl. Dal jsem se do smíchu. A já mám hrozně hlasitej, stupidní smích. Já jen jako, že kdybych někdy seděl v kině nebo někde sám za sebou, tak bych se asi naklonil a řek sám sobě, abych laskavě zmlk."

"Rockettky vyhazovaly nohy, div si neukoply hlavu, jak to dělaj vžycky - jsou v jedný řadě a držej se kolem pasu. Obecenstvo tleskalo jak pominutý a nějakej chlápek za mnou v jednom kuse říkal svý ženě: 'Víš, jak se tomuhle říká? Tomuhle se říká přesnost!' Což mě umrtvilo."

"Jedna z nich hrála na piáno - vyloženě mizerně - a ta druhá zpívala a většina šlágrů byla pěkně sprostá, anebo to bylo francouzsky."

"Jeden chlápek vedle mě dělal do jedný slečny, co měl s sebou. V jednom kuse jí říkal, že má aristokratický ruce. To mě umrtvilo. Na druhým konci baru bylo plno teplajzníků. Ne že by vypadali nějak moc teplajznicky - jako že neměli moc dlouhý vlasy a tak - ale přesto bylo vidět, že jsou teplí."

"Páni, já se vám ještě pořád klepal jak ratlík a vzadu na vlasech jsem měl spoustu malejch kousků ledu, třebaže jsem měl na hlavě loveckou čepičku. Což mě trápilo. Říkal jsem si, že třeba dostanu zápal plic a umřu."

"Přál bych vám ji vidět. Seděla zrovínka uprostřed postele, přikrývky ohrnutý a nohy zkřížený jako nějakej jogín. Poslouchala muziku. To by člověka umrtvilo."

•••

To by pro představu stačilo, hodně jsem jich vynechala, protože mám pocit, že by vám některý části, co se líbily mně, nic neřekly. Ještě vám povím, že velmi brzy plánuju přečíst si to v angličtině - tím velmi brzy myslím asi to, že jen co publikuju článek, jdu hledat a stahovat. No a co se týče mýho hodnocení, dala jsem tomu na Goodreads čtyři hvězdičky z pěti.

Má tu někdo účet na Goodreads?
 


Comments

1 Black Rainbow | Web | 28. may 2015 at 19:14 | React

Mé přání bylo vyslyšeno! Tak jsem tajně doufala že na tu knihu napíšeš článek, abych zjistila jestli stojí za přečtení. A ona fakt stojí. Kdyby měla knihovna otevřeno už tam běžím. Takhle budu muset čekat do zítřka. Achjo. Vypadá to přesně jako kniha pro mě. A to mě umrtvilo. :D

2 LucyUrban | Web | 28. may 2015 at 23:38 | React

Vypadá to zajímavě, asi musím do knihovny ! :D

3 Olja:) | Web | 30. may 2015 at 11:03 | React

Tu jsem právě včera večer dočetla. Na knihu jsem byla vážně natěšená,ale bohužel musím říct,že mě zklamala. Vážně vůbec mě to nebavilo,protože jsem celou dobu čekala,že přijde nějaký příběh ale ono vlastně nic nepřišlo. Škoda no .. asi nejsem na takovéhle typy knih :X

4 sarah. | Web | 31. may 2015 at 21:20 | React

Teda, super recenze! Na tuhle knihu jsem dělala čtenářský deník (ale nečetla) :D Už jsem tak nějak věděla děj. Nevěděla jsem, jestli by se mi to líbilo číst, ale tvoje recenze mě přiměla k tomu myslet si, že jo...Povedené ;)

5 Lauralex | Web | 11. august 2015 at 21:08 | React

Docela dobrá kniha, četla jsem ji k maturitě.
"Kam mizej ty kachny?" :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama