August 2015

Rychlé ohlédnutí než začne zlo

28. august 2015 at 1:21 | J. |  Můj život
Zdravím! Chtěla jsem napsat článek o Skotsku a přidat i nějaké svoje fotky, nicméně jsem se rozhodla proti tomu a napíšu raději článek shrnující celkově mé prázdniny, během kterých se sice nic moc extra neudálo, ale přecejen to byla důležitá doba v mém životě. Tož se bavte a užívejte si, než bude pozdě a zlo jménem škola nás všechny pohltí a ustřihne nám křídla.


Facebookové hádky

10. august 2015 at 18:23 | J. |  Články na téma
Chtěla bych psát články o tom, co mě štve. Naneštěstí mě ta daná věc pokaždé tak rozhodí, že nejsem schopná souvislého a inteligentního psaného projevu. Momentálně jsem si ale udělala ve čtení pauzu, dala si oříškový müsli a trochu se uklidnila.


Čtu totiž internetovou diskusi a čtení internetové diskuse, to je nejspolehlivější způsob, jak se co nejrychleji naštvat a chtít kolem sebe házet vším, co vám přijde pod ruku. Jako negativní vedlejší účinek občas můžete i ztratit víru v dnešní svět či jako pozitivní vedlejší účinek dojít k názoru, že jste v dnešní společnosti přecejenom jednookým mezi slepými. Na druhou stranu ale musím říct, že je to někdy doopravdy zábava.

Na stránce zveřejnili přiznání o tom, jak jsou lidé ve městě neochotní a nepomáhají matkám s kočárky do MHD. Ty se jich musí minimálně pětkrát prosit, když chcou pomoct, a nakonec jim ještě někdo vynadá, že zavazí. Autorka přiznání si taky stěžovala, jak lidi dělají, že ji neslyší, nebo si jí prostě jen nevšímají a rozčilovala se, jak má proboha ona utáhnout dvacetikilovej kočár do schodů, když jí nikdo nepomůže. Nakonec chtěla vědět, zda to lidem (hlavně prý chlapům) není blbý. Hned v prvním komentáři, od jistého pana Ká, stálo něco ve smyslu:

"Neměla sis žádný děcko dělat, když ho musíš vozit v mhd. Nikdo není povinný ti pomáhat. Další tupá matka, co si o sobě myslí, že je víc než všichni ostatní jen proto, že je matka."

...Načež se spustila vlna nenávisti a nadávek vůči panu Ká. Byly to komentáře typu:

"Doufám, že ty děti mít nikdy nebudeš a je škoda, že se tak nerozhodli i tví rodiče"
"Kompenzuješ si svůj komplex z ošklivosti nebo z toho, že tě žádná nechce?"
"Seš akorát hloupej, nevychovanej ***** a ostuda společnosti"
"Za takový kecy bych tě klidně zmlátil, tyvole. Slušnost ti nic neříká?"

Nutno podotknout, že ony komentáře byly plný gramatických chyb apod. a kromě toho, že místy byly ještě škěredější a sprostší, mnohokrát ani nedávaly pořádnej smysl. Ano, musím sice uznat, že pan Ká se nevyjádřil zrovna pěkně, ale napsal svůj názor, na což zde má každý právo a po zbytek diskuse se choval naprosto slušně, inteligentně a spořádaně. Odpovídal lidem, že sám děti s jeho ženou neplánují a že matky, pokud dbají o pohodlí svých dětí, mají na výběr spousty jiných možností - například nosit dítě v šátku nebo v takovýmtom "košíku", či jezdit autem.

Lidi se ale pořád dohadovali (tak jak to už lidi dělají) a nejenom, že u toho byli hnusní a opravdu nedokázali akceptovat něčí názor, ale dokonce když jim začaly docházet argumenty, obrátili se na osobní útoky proti panu Ká a těm, co s ním souhlasili - například jedna mladá holka, která se (opět fakt mile a kultivovaně) vyjádřila ve prospěch pana Ká a řekla potom mimojiné, že sama mít děti taky nechce, hned do ní nějaká osoba začala rejpat a smát se jí, že jako jak ona může vůbec vědět co chce, když je podle toho, co má za profilovku, ještě mladá a hloupá, že každá ženská chce mít děti a že dřív nebo později změní názor a až bude to vlastní dítě mít, pochopí to. Což je dokonalý případ někoho, kdo nemá vlastní argumenty a není schopný pobrat cizí názor. Zaprvé nerespektuje její rozhodnutí, zadruhé ji jako člověka, zatřetí se nad ní povyšuje kvůli věku, začtvrté ji soudí podle jediné fotky..

V této hádce se podílely dvě skupiny proti sobě jdoucí (výjimky potvrzují pravidlo) - jedna skupina inteligentně se vyjadřujících lidí, kteří mají vlastní názor - místy ovšem trochu extrémní a sobecký. Druhá skupina neinteligentně si vyjadřujících a nenávistných lidí, kteří neumí argumentovat, zato jsou ale evidentně slušně vychovaní a nápomocní. Nicméně kde je najednou to jejich slušný vychování, když bezdůvodně hejtujou jiný lidi, kteří nic špatnýho nedělají?

Jaká skupina je v tomto případě ta správná?

Já osobně musím říct, že se přikláním na stranu skupiny první. Nevím, co to o mně vypovídá, ale celou dobu jsem byla za jedno s panem Ká, jelikož, ač bych to nenapsala takhle přímo, souhlasím s ním. Když mě někdo v mhd požádá o pomoc s kočárkem, pomůžu. Ale sama od sebe nikomu pomáhat nehodlám, protože ne, není to má povinnost, ano, je to problém té matky, že s sebou táhne kočár, kterej sama neutáhne a mně, jakožto osobě s nepříliš velkou láskou k lidem, je opravdu nepříjemné komunikovat s někým cizím, mít byť jen chvilkovou polo-odpovědnost za jejich dítě a podobně. A řeči jako "jak by ses cítila ty, kdyby ti nikdo nepomohl? Taky bys nebyla ráda, kdyby tě lidi ignorovali, však počkej, až budeš na jejich místě" na mě neplatí, protože i kdybych měla někdy nějaké dítě (což v dohledné době neplánuji), rozhodně bych měla víc rozumu, než ho vozit v kočáře v mhd a obtěžovat s tím ostatní cestující. Už jenom proto, že sama vím, jak je to otravný.. Opravdu, kdyby se ty matky aspoň nechovaly jako královny vesmíru jen proto, že mají dítě. A netvařte se, že to tak není.

Měla jsem tenhle článek napsanej už aspoň před týdnem, ale jaksi jsem ho zapomněla publikovat, takže za nějaké nesrovnalosti mě omluvte. Mimochodem onen komentář od pana Ká a jeho milionové odpovědi už na stránce bohužel nejsou, dívala jsem se a asi to někdo smazal.. tak pardón.

Jo a taky doufám, že tento článek dává aspoň trochu smysl. Fakt neumím psát srozumitelně, když jsem naštvaná. Loučím se.