Kterak mne okouzlili Bídníci

15. november 2015 at 2:20 | Misanthrope |  Články na téma
Bereme teď ve škole francouzský romantismus a já se rozhodla, že udělám světu (a sobě) laskavost a něco z tohoto soudku si přečtu. Kromě Tří mušketýrů - i o nich budu časem psát - jsem se dostala k Bídníkům, jež napsal človíček jménem Victor Hugo.

Kdysi jsem byla na Bídnících ve Slavkově. Mělo to být divadelní představení pod širým nebem, jenomže cca v polovině začal takový liják, že jsme se radši vydali domů. Od té doby jsem měla k Bídníkům jistou averzi. Ovšem jen do chvíle, než nám osoba vyučující češtinu pustila pár písní z muzikálu, údajně jako zpestření hodiny literatury. Do těch melodií jsem se zamilovala ihned na místě. A tak nebylo zbytí a musela jsem zvědět celý příběh. A shlédnout film. Nejlépe si také okamžitě nechat vytetovat číslo 24601.Víte vy vůbec, o čem tihle Bídníci alias ubožáci jsou? Ráda bych vám to osvětlila, ale bohužel neumím psát děj tak, aniž bych nepověděla naprosto všechno. Pokusím se to tedy alespoň nastínit, abyste pak věděli, o čem mluvím. Ale obávám se, že pokud se budu snažit neprozradit všechno, nedozvíte se vlastně nakonec vůbec nic. Zkusme to nicméně..

Jean Valjean je po devatenácti letech "ve vězení" propuštěn a osud ho svede s jedním knězem, který mu po jisté události vštěpí fakt, že je ztělesněným dobrem a má čistou duši. Jean poté uteče před svou minulostí a skončí jako opatrovník malé holčičky Cosette, jejíž matce Fantine slíbil, že se o ni postará. Zároveň ho však neustále pronásleduje inspektor Javert, který cítí povinnost dostat ho zpátky do kriminálu.

O několik let později plánuje skupinka mladíků, jejíž součástí je i člověk jménem Marius, v Paříži demonstraci. Marius se beznadějně zamiluje do Cosette a ona do něho. Nakonec Marius málem umře, ale Jean Valjean aneb ztělesněné dobro ho zachrání, s Cosette se vezmou a žijí šťastně až do smrti.

Většina ostatních postav v příběhu umře. Včetně Javerta, který spáchá sebevraždu skokem do řeky, Mariových přátel bojujících za revoluci i Éponine, která Maria milovala.


Příběh mě neskutečně oslovil a já absolutně netuším čím. Ano, je to další román o lásce, ale nemůžu si pomoct, připadalo mi to jiné. Na pozadí politická situace ve Francii, vybarvené charaktery lidí s jejich typickými vlastnostmi, silnými myšlenkami, životními příběhy a pocity, náhled na tehdejší dobu, společenské vrstvy..

Co se postav týká, musím s potěšením přiznat, že jsem tentokrát k nikomu necítila nenávist. Dokonce ani ke Cosette ne - to možná jen krapet ve filmu, ale ne extrémně. Gavroche mi na nervy taky nelezl, i když byl v podstatě dítě a šíleně na sebe upozorňoval. Éponine, která mi ve filmu neblaze připomínala Mary Magdalene z Jesus Christ, jsem měla v knize dokonce vyloženě ráda! Jean Valjean se kupodivu ani nezdá být příliš kladným hrdinou, ač byl ztělesněním dobra. A pár postav jsem měla ráda kvůli hercům - třeba Maria (Eddie Redmayne) nebo paní Thenardier (Helena Bonham Carter).

Film z roku 2012 je naprosto báječný, vůbec nemůžu uvěřit, že mi trvalo tři roky se na něj podívat (ještě si vzpomínám, jaké kolem toho bylo divadlo a dávali to v kině). Úžasné záběry a prostředí, dobře zvolení herci - Éponine jsem si teda představovala poněkud jinak, ale ok - a hlavně ten nádherný soundtrack. Doopravdy, aspoň něco si poslechněte - třeba tohle zkuste. Sice to není verze z filmu, ale tato je pěknější. Mimochodem jsem tak okouzlena, že mi ani nevadí překlad písní do češtiny pro divadla. Naopak se nemůžu dočkat, až mamka sežene lístky. Což doufám, že bude brzo, jinak se ukoušu.

Závěrem, určitě zvažte aspoň film nebo představení, když už byste nechtěli číst knihu. Přecejenom je to povinná četba a tak. Je to na vás. Já akorát doporučuji.
 


Comments

1 Fernweh | Web | 15. november 2015 at 11:36 | React

Na Bídníky jsme se kdysi dávno dívali na základce. Ovšem už se mi to z hlavy vypařilo..A díky tobě, si jdu knihu zarezervovat do knihovny! Navnadila jsi mě. Jo a máš pochvalu za to, že čteš něco jiného než Harryho Pottera. :D:D

2 Rena | Web | 15. november 2015 at 18:49 | React

Ach, já miluji Victora Huga, takže jsem vážně potěšena, že jsi začala číst Bídníky! V. vymýšlel úžasné příběhy.
Já jsem teda neviděla ani jedno zpracování, nečekaně, ale určitě to plánuji, jednou.

3 Marka | Web | 16. november 2015 at 20:18 | React

velmi se omlouvám, že nyní si nepřečtu tvůj článek, ale ráda bych vyjádřila, že i mě okouzlili Bídníci, Chrám Matky Boží v Paříži.. Jinak i kdyby si byla škodolibá.. tak bychom se akorát shodli ve stejném povahovém rysu...  :D ne že bych vždycky byla taková :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama